Група крові дитини

Успадкування групи крові дитиною за законом Менделя, успадкування резус-фактора, таблиці успадкування груп крові дитини в залежності від групи крові батьків.

Групи крові

Успадкування групи крові дитиною


 Група крові дитини, таблиця спадкування групи крові та резус фактора На початку минулого століття вчені довели існування 4 груп крові. Як успадковуються дитиною групи крові?
Австрійський учений Карл Ландштайнер, змішуючи сироватку крові одних людей з еритроцитами, взятими з крові інших, виявив, що при деяких комбінаціях еритроцитів і сироваток відбувається «склеювання» - злипання еритроцитів і утворення згустків, а при інших - ні.
Вивчаючи будову червоних кліток крові, Ландштайнер виявив особливі речовини. Він поділив їх на дві категорії, А і В, виділивши третю, куди відніс клітки, у яких їх не було. Пізніше, його учні - А. фон Декастелло та А. Штурлі - виявили еритроцити, що містять маркери А- та В-типу одночасно.
В результаті досліджень виникла система розподілу за групами0 крові, яка отримала назву АВО. Цією системою ми користуємося дотепер.
  • I (0) - група крові характеризується відсутністю антигенів А і В;
  • II (А) - встановлюється при наявності антигену А;
  • III (АВ) - антигенів В;
  • IV (АВ) - антигенів А і В.
Це відкриття дозволило уникнути втрат при переливаннях, викликаних несумісністю крові хворих і донорів. Вперше вдалі переливання проводилися і раніше. Так, в історії медицини XIX століття описано вдале переливання крові породіллі. Отримавши чверть літра донорської крові, за її словами, вона відчула, «ніби саме життя проникає до її організму».
Але до кінця XX століття такі маніпуляції були одиничні і проводилися тільки в екстрених випадках, часом приносячи більше шкоди, ніж користі. Але завдяки відкриттям австрійських учених переливання крові стали значно більш безпечною процедурою, що дозволила врятувати безліч життів.
Система АВ0 перевернула уявлення вчених про властивості крові. Подальшим їх вивченням зайнялись вчені-генетики. Вони довели, що принципи спадкування групи крові дитини ті ж, що і для інших ознак. Ці закони були сформульовані у другій половині XIX століття Менделем, на підставі дослідів з горохом знайомих усім нам з шкільних підручників біології.

Група крові дитини

Успадкування групи крові дитини за законом Менделя

  • За законами Менделя, в батьків з I групою крові, будуть народжуватися діти, у яких відсутні антигени А-і В-типу.
  • В подружжя з I і II - діти з відповідними групами крові. Та ж ситуація характерна для I і III груп.
  • Люди з IV групою можуть мати дітей з будь-якою групою крові, за винятком I, незалежно від того, антигени якого типу присутні у їх партнера.
  • Найбільш непередбачуване спадкування дитиною групи крові при союзі власників II і III груп. Їхні діти можуть мати будь-яку з чотирьох груп крові з однаковою ймовірністю.
  • Винятком з правил є так званий «бомбейський феномен». У деяких людей у ​​фенотипі присутні А і В антигени, але не проявляються фенотипово. Правда, таке трапляється вкрай рідко і в основному в індусів, за що й отримало свою назву.

Успадкування резус-фактора

 Група крові дитини, спадкування групи крові дитиною, таблиця спадкування групи крові та резус фактора Народження дитини з негативним резус-фактором у родині з резус-позитивними батьками в кращому випадку викликає глибоке здивування, у гіршому - недовіру, докори й сумніви у вірності дружини. Як не дивно, нічого виняткового в цій ситуації немає. Існує просте пояснення такої делікатної проблеми.
Резус-фактор - це ліпопротеїд, розташований на мембранах еритроцитів у 85% людей (вони вважаються резус-позитивними). У випадку його відсутності говорять про резус-негативну кров. Ці показники позначаються латинськими буквами Rh зі знаком «плюс» чи «мінус» відповідно. Для дослідження резусу, як правило, розглядають одну пару генів.

Позитивний резус-фактор позначається DD або Dd і є домінантною ознакою, а негативний - dd, рецесивною. При союзі людей з гетерозиготною наявністю резусу (Dd) у їхніх дітей буде позитивний резус в 75% випадків і негативний в решті 25%.

Батьки: Dd x Dd. Діти: DD, Dd, dd. Гетерозиготність виникає як результат народження резус-конфліктної дитини у резус-негативної матері або може зберігатися в генах протягом багатьох поколінь.

Успадкування ознак

Століттями батьки тільки ворожили, якою буде їхня дитина. Сьогодні є можливість заглянути в прекрасну далечінь. Завдяки УЗД можна дізнатися стать і деякі особливості анатомії та фізіології немовляти.
Генетика дозволяє визначити ймовірний колір очей і волосся, і навіть наявність музичного слуху у малюка. Всі ці ознаки успадковуються за законами Менделя і діляться на домінантні і рецесивні. Карий колір очей, волосся з дрібними завитками і навіть здатність згортати язик трубочкою є ознаками домінантними. Швидше за все, дитина їх успадкує.
На жаль, до домінантних ознак також відносяться схильність до раннього облисіння і сивіння, короткозорість і щілина між передніми зубами.
До рецесивних зараховують сірі і блакитні очі, пряме волосся, світлу шкіру, посередній музичний слух. Прояв цих ознак менш імовірний.

Хлопчик або...

 Група крові дитини, спадкування групи крові дитиною, таблиця спадкування групи крові та резус фактора Багато століть підряд провину за відсутність спадкоємця в сім'ї покладали на жінку. Для досягнення мети - народження хлопчика - жінки вдавалися до дієт і вираховували сприятливі дні для зачаття. Але подивимося на проблему з точки зору науки. Статеві клітини людини (яйцеклітини і сперматозоїди) володіють половинним набором хромосом (тобто їх 23). 22 з них збігаються у чоловіків і жінок. Відрізняється лише остання пара. У жінок це хромосоми ХХ, а у чоловіків XY.
Так що ймовірність народження дитини тієї чи іншої статі цілком і повністю залежить від хромосомного набору сперматозоїда, який зумів запліднити яйцеклітину. Говорячи простіше, за стать дитини повністю відповідає ... тато!

Успадкування групи крові

Таблиця спадкування групи крові дитиною в залежності від груп крові батька і матері

Мама +татоГруппа крові дитини: можливі варіанти ( в % )
I + II ( 100 % )---
I + III ( 50 % )II ( 50 % )--
I + IIII ( 50 % )-III ( 50 % )-
I + IV-II ( 50 % )III ( 50 % )-
II + III (25 % )II ( 75 % )--
II + IIII ( 25 % )II ( 25 % )III ( 25 % )IV ( 25 % )
II + IV-II ( 50 % )III ( 25 % )IV ( 25 % )
III + IIII ( 25 % )-III ( 75 % )-
III + IV- I ( 25 % )III ( 50 % )IV ( 25 % )
IV + IV-II ( 25 % )III ( 25 % )IV ( 50 % )

Таблиця 2. Успадкування групи крові системи Rh, можливі у дитини, в залежності від груп крові його батьків.

Група крові
матері
Група крові батька

Rh(+)Rh(-)
Rh(+)Будь-якийБудь-який
Rh(-)Будь-якийРезус-негативний
Джерело: missfit.ru

Немає коментарів:

Дописати коментар